Havuz Şartlandırma ve Bakımı

Havuzda temel hedefimiz yüksek kaliteli yüzme havuzu suyu hazırlamak ve tüm zamanlarda bunu muhafaza etmektir.Bütün yaptıklarımız,öğrendiklerimiz aşağıdaki tablodaki optimum değerleri sağlamak içindir.Havuzlar yalnızca bu değerlerin tümünün eş zamanlı olarak sağlandığı durumda kusursuzdur. Havuz işletmeciliğinin en önemli amacı,yüzücü için güvenli ve sağlıklı bir havuz sağlamaktır.Bir yüzme havuzunun güvenli ve sağlıklı olduğundan emin olabilmek için yüzme havuzu düzenli olarak incelenmeli ve değerlendirilmelidir.Havuz güvenliği için iyi bir su kalitesi sağlamak çok önemlidir.Su analizi,suyu dengelemenin yanı sıra üç hayati amaca hizmet eder.Bunlar yüzücünün korunması,havuzun korunması ve gereğinden fazla kimyasal kullanımının önlenmesidir.

Havuz suyu kirliliği iki nedenle açıklanabilir;Fiziksel kirlilik ve biyolojik kirlilik.Söz konusu kirlilikler,havuzun kullanımı ve çevre şartlarının etkisi ile oluşur. Tüm bu kirlenmeleri önleyebilmek amacıyla havuzun fiziksel ve kimyasal temizliğinin beraberce yapılması çok önemlidir. Havuzun fiziksel temizliğinin yapılması amacıyla sirkülasyon/filtrasyon sistemleri kurulur. Kimyasal temizliğin sağlanması amacıyla da uygun havuz kimyasallarının düzenli kullanımı gerekir.

Yüzme Havuzu Bakımı

Bir havuzu temiz, berrak ve sağlıklı tutmak için, iki ana alana dikkat etmemiz gerekiyor. İlk olarak yüzme havuzunun kimyasal dengesi sağlanmalıdır, ve ikinci olarak havuzdaki istenmeyen kirler, tozlar, partiküller ve yabancı maddelerden arıtmamız gereklidir.
 
İlaçlama
 
Havuzun dengesini koruması için rastgele kimyasal ilavesi yapılamaz. Havuzcunuzun tavsiyeleri bile yanıltabilir. Sık sık havuzun suyunun tahlilleri yapılmalıdır. Tahlillerin sonuçlarına göre havuz ilaçlaması yapılır. Ayrıca, özel durumlarda ilave kimyasallar gerekebilir; örnegin şiddetli fırtınalardan sonra veya havuz bozulduğunda.
 
Filtrasyon
 
Yüzme havuzunda bulunan yabancı maddeleri ve katı pislikleri arıtmak için bir pompa/ filtre sistemi bulunmaktadır. Bunun görevi hem katıları tutmak hem de suyun sirkülasyonu ve karışmasıdır. Filtrasyon sistemine destek vermek amacıyla havuz fırçalanır ve dip süpürgesi yapılır. Bunun yanı sıra, filtre temizlenmelidir ve filtrenin kumu, torbası veya kartuşu temizlenme ve aralıkla değiştirilme ihtiyacı taşır.

Havuz Su Şartlandırma

Yüzme havuzlarındaki ana hedef yüksek kaliteli yüzme havuzu suyu hazırlamak ve her zaman kaliteyi korumak olduğundan bunu da ancak havuz su şartlandırma işlemi ile yapılabilir.  Yüzme havuzunda yüzme havuz suyu şartnamelerinin gerektirdiğiTSE 266 ya uygun olması şarttır.  Optimum değerlerin aynı anda sağlandığı havuzlar kusursuz ve sağlıklı olarak nitelendirilebilir. Yüzme havuzlarında bulunan havuz suyunu şartlandırma işlemleri standartlara ve düzenlemelere tabiidir.  Havuz suyu şartlandırma işlemlerini mevzuata uygun firmalarla yapmayı tercih etmelisiniz.

Havuz Suyu Şartlandırma İşlemi Yapılmasının Nedenleri

Havuz suyu şartlandırmalarının yapılmadığı yüzme havuzları insan sağlığını tehdit eder. Bu nedenle havuz su şartlandırma işleminin yapılması şarttır. Yüzme havuzlarında bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlarken yosun oluşumunun önlenmesine de olanak verir. Suyum toksik etkiler taşımaması yüzücülerin korunmasını sağlar. Havuz suyunda kötü koku ve tat oluşumunu önler. Havuz çevresinde ve havuz ekipmanlarında korozyonu engelleyerek ekipmanların sorunsuz çalışmasını sağlar. Havuzda sürekli olarak yüzülebilir halde olmasını sağlarken hijyen açısından sağlıklı ve hijyenik bir ortam oluşturur. Filtre ve pompalarda oluşabilecek korozyon ve kireçlenmeyi de önleme de etkilidir.

Daha Fazla Bilgi Al

Geniş kapsamlı hizmet veriyor, en doğru şekilde çözüyoruz

Tüm ihtiyaçlarınızı en hızlı şekilde çözerek sizin rahat ve güvende olmanızı sağlamak için gayret gösteriyoruz.

Havuz Suyu Şartlandırma ve Bakımı

Geniş hizmet anlayışımız ile siz değerli müşterilerimiz günümüzün en iyi servisini sağlıyoruz. Yapılan tüm işlerde sizlere yardımcı olarak Müşteri Memnuniyetini en üst seviyede tutuyoruz.

7/24 Servis Hizmeti
100%
Müşteri Memnuniyeti
100%
Yetkin Personel
100%

Bizi Arayın